Víte, jak připravit dítě na letní tábor 2021?

Léto je v plném proudu a mnozí rodiče chystají své ratolesti na dětské tábory. I tábory však podléhají pravidlům a omezením kvůli pandemické situaci.

Jak je to s testováním před nástupem na tábor a během pobytu? A musí děti na táboře používat respirátory?

Odpovědi na tyto a jiné časté dotazy rodičů jsme sesumírovali v tomto blogovém příspěvku.

Testování a očkování na dětský tábor

janko-ferlic-zHJ4ph3GRyg-unsplash_adobespark_adobespark

Asi největší zmatky panují kolem povinnosti testovat děti na tábor. Pojďme si tedy představit možnosti testování a připomenout si, v kterých případech děti testování absolvovat nemusí:

  1. negativní antigenní test – může být proveden na místě, jako samotest, nebo na oficiálním testovacím místě, kdy je nutné přinést max. 72 hodin staré potvrzení. Pokud však tábor trvá déle než 7 dní, je nutné po této době dítě znovu přetestovat na táboře.
  2. negativní PCR test – maximálně 7 dní staré potvrzení o negativním PCR testu. Výhodou je, že zde odpadá nutnost opakovat test po 7 dnech, nevýhodou pak omezené kapacity testovacích míst.
  3. ukončené očkování – povinnost testování se netýká dětí, které prodělaly očkování proti covid-19, přičemž od finální dávky musí uplynout minimálně 14 dní. Původních 21 dní po první dávce, jak platilo dříve, již nestačí.
  4. prodělání nemoci – další „vstupenkou“ na dětský tábor je potvrzení o prodělání koronaviru v uplynulých 180 dnech.

 

Dlužno dodat, že podceňovat testování a opatření se rozhodně nevyplatí. Stačí i jeden nakažený, a hygiena může zavřít celý tábor, jak se začátkem července přihodilo v Plzeňském kraji.

Jak je to s rouškami a respirátory?

Podle aktuálních informací z COVID portálu nemusí nezletilí účastníci táboru (tj. mladší 18 let) nosit roušky ani respirátory. Úleva se vztahuje na pohyb a dobu strávené přímo v areálu táboru, nikoli během cesty na tábor. Pokud cesta probíhá hromadně a veřejnou dopravou, je nutné zajistit ochranu dýchacích cest, tedy rouškou nebo respirátorem.

Na tábor přibalte dítěti antigenní test, dezinfekci a raději i respirátor

Z výše uvedeného vyplývá, že pro zdárný průběh tábora je zásadní důkladná příprava. Pokud – jako většina českých rodičů – volíte cestu antigenního testování, přibalte dítěti také samotest na tábor. A jestliže váš potomek špatně snáší výtěrový test z nosohltanu, zvolte komfortnější řešení v podobě antigenního testu na covid-19 ze slin.

Pro každý tábor také platí přísná hygienická opatření týkající se dezinfekce rukou a prostor. Určitě tedy neprohloupíte, pokud dítě vybavíte sanitárním gelem na ruce nebo antibakteriálními vlhčenými ubrousky.
A přestože děti do 18 let nemusí v areálu tábora používat respirátory či roušky, neobejdou se bez nich během cesty na tábor či případných výletů. Doporučujeme tedy zavítat do kategorie dětské respirátory pro menší děti, případně pořídit standardní respirátory FFP2.

 

V e-shopu 4toilet.cz výhodně pořídíte veškeré ochranné a hygienické prostředky, ale také interiérové vůně a vůně do auta.