Do divadla a na bazén s jednokusovým testem v kapse

Divadelní sezóna je v plném proudu a sportovní areály, bazény či sauny vítají návštěvníky s otevřenou náručí. Abychom mohli vyrazit za kulturou či sportem, nadále musíme splnit jednu z podmínek O-N-T, tj. Očkování, prodělání Nemoci nebo Test. I vzhledem k ukončení proplácení testů na COVID-19 od 1. listopadu je pro řadu lidí nejpřijatelnější variantou samotestování na místě.

Plavky, ručník a antigenní samotest

Pokud jste zatím z jakýchkoli důvodů neabsolvovali očkování a v uplynulých 6 měsících jste neprodělali COVID-19, musíte se při vstupu na bazén, do sauny, na koncert či do kina prokázat PCR či antigenním testem. Zatímco až dosud testy financovaly pojišťovny, od 1. 11. si je musí testovaní hradit plně sami.
V praxi tak můžete buďto podstoupit test ve zdravotnickém zařízení za cca 200 Kč u antigenního, 800 Kč u PCR testu (ceny se mohou lišit a vyvíjet), anebo si na koncert, do divadla, na bazén atd. přinést vlastní zakoupený samotest a testovat se na místě.

Druhá varianta může být logisticky i finančně výhodnější. Jednokusový test u nás pořídíte už za pár desítek korun. Připomínáme, že jde o certifikované testy schválené Ministerstvem zdravotnictví s metodou výtěru nebo testování ze slin a vysokou přesností. Pokud si objednáte větší balení testů např. pro celou rodinu – po 5, 10 až 100 kusech – celková úspora může být ještě vyšší.

Od listopadu se zkracuje platnost antigenních i PCR testů

Kvůli rostoucímu počtu nakažených se vláda rozhodla výrazně zkrátit platnost testů. PCR testy od 1. listopadu platí 3 dny, namísto původních 7 dnů. Antigenní testy pouze 24 hodin, místo původních 3 dnů. Zpřísňují se také kontroly v restauracích a případné pokuty. To vše může znamenat citelný zásah do plánování volnočasových aktivit i do rodinného rozpočtu.

Volbou pro neočkované tak zůstává samotest provedený na místě. Výhodou je, že nemusíte absolvovat cestu do zdravotnického zařízení a testy vám po objednání doručíme přímo domů.

Ať už se chystáte vyrazit za kulturou či za sportem, nezapomeňte si přibalit také respirátor třídy FFP2, veselé respirátory pro děti nebo roušku. Využijete je např. v šatnách, u pokladen a dalších společných prostorách.