Co vás aktuálně čeká, pokud se chystáte cestovat po Evropě

13. 8. 2021

CESTOVÁNÍ A PANDEMIE COVID-19Mapa-evropskych-zemi-podle-miry-rizika-nakazy-09082021

Prázdniny jsou v plném proudu a dovolené jakbysmet. Ty letošní jsou ale opět jiné, plné zákazů a omezení, a to vše kvůli neustávající situaci kolem pandemie
Covid-19. Ochranu dýchacích cest pomocí roušek respirátorů a prevenci skrze pravidelnou dezinfekci rukou tedy musíme i nadále považovat za denní rutinu. 
 
Co Vás ale aktuálně čeká, pokud se chystáte cestovat po Evropě 
 
Cestování po Evropě se nyní stává snazším, a to díky takzvanému Covid pasu. Ten značí, zda jste očkovaní, nebo nikoli. K dispozici je pak jako aplikace ve vašem telefonu, kterou se prokážete na letišti nebo při jiné kontrole, například v restauraci. Pokud nejste očkovaní, je zapotřebí si nechat udělat jeden z testů (PCR nebo antigenní test), díky kterému vás do země také pustí.
 
Cestovat lze takto do většiny evropských zemí bez větších problémů, nicméně každá země má své specifické podmínky. Před vycestováním proto vždy nahlédněte do portálu cestovatele od MZV, kde jsou sepsány podmínky jednotlivých zemí. Zapomínat na restrikce a podmínky byste pak neměli ani při příjezdu zpět do Česka.
 
Doporučení MZV k cestám ze zahraničí, pokud nejste očkovaní
 
Evropské státy jsou rozděleny na tzv. semafor. Ten určuje barvy na základě míry rizika nákazy v daném státě. A to s sebou samozřejmě přináší i rozdílná opatření.
 
  • Pokud se vracíte ze států, které patří do zelené zóny, tedy zóny s nízkým rizikem nákazy, bude vám stačit vyplněný příjezdový formulář a jeden z možných testů (PCR nebo antigenní test), který je třeba podstoupit do 5 dní po příjezdu. 
  • Pokud jste si vybrali destinaci, která je značena oranžovou barvou, pak i pro vás při návratu zpět do České republiky platí stejné podmínky jako u zelených států výše.
  • Rozdíl nastává u zemí, které mají červenou baru. Tam se připravte u příjezdu do ČR nejen na příjezdový formulář, test před vstupem na naše území (PCR test – max 72 hodin starý, antigenní test – max 48 hodin starý), ale i test za 5-14 dní po příjezdu. Navíc musíte vyčkat v samoizolaci, dokud nebudete mít výsledky. I v případě, že jste do Česka dorazili individuální dopravou, tedy ne tou veřejnou, budete muset být do výsledku testu v samoizolaci. V takovéto situaci však není nutný test před započetím cesty zpět do České republiky.

 

Ať už cestujete kamkoli, stále se doporučuje využití roušek či respirátorů pro ochranu dýchacích cest v uzavřených prostorách, dodržování rozestupů a pravidelná dezinfekce rukou.
 
Pro vlastní bezpečí i bezpečí Vašeho okolí se můžete kdykoli sami otestovat na přítomnosti koronaviru našimi antigenními testy.