Vše, co potřebujete vědět o respirátorech

Používáte jako hlavní ochranu proti COVID-19 roušku, nebo respirátor? Zajímá vás, proč a v čem může být druhá varianta lepší?

V době nepolevující pandemie COVID-19 (psáno 02/2021) se na nás obrací stále více zákazníků s dotazy ohledně typů, účinnosti a výhod respirátorů. V článku jsme proto přehledně a srozumitelně shrnuli nejdůležitější fakta o respirátorech, která je dobré při nákupu ochranných pomůcek zvážit.

Respirátor versus rouška

Rozdíl spočívá v odlišné schopnosti filtrovat viry a bakterie, a tím chránit před nákazou. Filtrační vlastnosti roušky umožňují pouze snížit množství virů a bakterií, které nemocný vypouští do okolí při zakašlání nebo mluvení. Běžná rouška však nedokáže spolehlivě ochránit toho, kdo ji nosí, před viry a bakteriemi zvenčí, což odráží známá mantra: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě“. Výjimku tvoří nanoroušky se speciální nanomembránou.

Respirátory třídy FFP2 a FFP3 zachytí minimálně 94 % ultrajemných částic do velikosti 0,6 mikrometru (kam spadá i vir SARS-CoV-2) směřujících zvenčí. Při správném nošení tak kvalitní respirátor nabídne výrazně spolehlivější ochranu jak pro lidi v okolí, tak uživatele samotného.

Jak se respirátory liší a podle čeho je vybírat446

Filtrační třída

Respirátory se primárně různí stupněm účinnosti filtrace, která je vyjádřena příslušností ke třídám FFP1, FFP2 nebo FFP3, které najdete na každém respirátoru (FFP je zkratkou anglického Filtering Face Piece).

  • Respirátory FFP1 zachytí 80 % vzdušných částic a slouží hlavně jako ochrana proti prachu ve stavebnictví a dalších provozech.
  • Respirátory FFP2 filtrují minimálně 94 % vzdušných částic, včetně bakterií a virů, a využívají se mj. ve sklářském průmyslu, potravinářství a farmacii.
  • A konečně respirátory třídy FFP3 zachytí minimálně 99 % vzdušných částic a představují tak nejúčinnější dostupnou ochranu proti koronaviru.

 

Pouze respirátory třídy FFP2 a FFP3 lze použít jako ochranné prostředky proti COVID-19.

Materiál

Respirátory se vyrábějí z různých surovin a textilií, mj. z bavlny, silikonů a plastových materiálů.

Respirátory z nanomateriálů alias nano respirátory se těší rostoucí oblibě díky unikátním vlastnostem nanovláken, stejně jako vysoké prestiži českého nanoprůmyslu. Nanomembrána umožňuje komfortnější dýchání díky slabému tlakovému odporu, pevné přilnutí k obličeji a navíc jde o ekologický materiál s dlouhou životností.

Český nanorespirátor FFP2 Spurtex můžete v rámci 1 směny dezinfikovat a použít vícekrát. Jeho virový záchyt činí 98,5 %.

 

S ventilem nebo bez

Úkolem ventilu je zvýšit komfort dýchání a odvádět vlhkost a teplo. Většina respirátorů s ventilem však nedisponuje filtrem a vydechovaný vzduch spolu s viry či bakteriemi nekontrolovaně proudí ven.

Pro účely ochrany před koronavirem se proto obecně doporučují respirátory bez ventilu, případně – trochu „překombinovaná“ – kombinace respirátoru a roušky.

Četnost použití

Většina respirátorů je určena pro jednorázové použití, zpravidla v délce 1 pracovní směny, tj. 8 hodin. Tyto respirátory poznáte podle označení NR. Pokud respirátor potřebujete několikrát sundat a znovu použít, použijte gumičky a nedotýkejte se přední části.

Trh nabízí i respirátory se značkou R, které lze používat opakovaně – zpravidla se jedná o dražší respirátory s obsahem stříbrných nanovláken.

Jsou respirátory povinné aneb kde a proč používat respirátor?

Vládní opatření se neustále mění a zrovna v době psaní článku bylo na pořadu dne povinné nošení respirátorů u personálu v obchodech.

Určitě neprohloupíte, budete-li se řídit doporučením expertů a zdravým rozumem.

Zatímco při krátké návštěvě poloprázdného obchodu vystačíte s jednorázovou rouškou, v uzavřených prostorách s větší koncentrací lidí a vyšším rizikem nákazy (supermarket, MHD, nemocnice, kino, úřady apod.) rozhodně doporučujeme zvolit respirátor. Totéž platí u tzv. rizikových skupin, tedy dlouhodobě či vážně nemocných pacientů nebo starších občanů.

Pár tipů k nákupu respirátorů

Ať se nám to líbí nebo ne, koronavirus a respirátory tu s námi ještě chvíli zůstanou. Pro zmírnění pandemie a maximální ochranu je kvalitní respirátor vítaným pomocníkem.

A který respirátor doporučujeme my a naši zákazníci?

Jednoznačně nano respirátor SPURTEX® FFP2 od renomovaného českého výrobce SPUR ze Zlína, který nabízí vynikající ochranu i komfort.

 

Ušetřete při nákupu respirátorů a roušek díky výhodnému balení po 5, 10 i 50 kusech a vybavte svoji domácnost, firmu či prodejnu na 4toilet.cz!