Návrat dětí do škol - vše co potřebujete vědět

Návrat dětí do škol – nová opatření a co budete potřebovat

Dlouho očekávané a hojně diskutované podmínky návratu dětí do škol jsou na světě. Dne 17. 8. Ministerstva školství a zdravotnictví zveřejnila manuál pro školní rok 2021/2022, v němž nadále figurují nošení roušek a testování. Odlišná pravidla však budou platit pro neočkované děti nebo ty, které testování odmítnou.

Pojďme si představit nejdůležitější opatření i vhodné ochranné pomůcky pro vaše děti.

Na cestu do školy nezapomeňte respirátor

Přestože už většina dětí nebude muset nosit respirátor přímo ve třídě (podrobněji níže), ochrana dýchacích cest zůstává povinná na chodbách, v jídelnách a dalších společných prostorách. Totéž opatření bude platit pro učitele a další pracovníky školy.

Stačí rouška, nebo je nutný respirátor? Pravidla se budou vyvíjet a řídit podle aktuálního opatření Ministerstva zdravotnictví, které proto sledujte ZDE.

Doporučené produkty:

První dva týdny čekají školáky tři kola testování

Rodiče dětí, které nedokončily očkování nebo neprodělaly covid v posledních 180 dnech, se musí připravit na to, že v prvních 14 dnech proběhne ve školách hromadné testování, a to formou 3 antigenních testů (dne 1., 6. a 9. září) nebo 2 PCR testů. Jestliže se tyto děti testovat odmítnou, budou muset nosit roušku či respirátor také ve třídách, budou moci cvičit pouze venku a nebudou smět zpívat. Testování budou zajišťovat přímo školy, popřípadě bude možné předložit potvrzení o oficiálním testu.

Tato opatření však platí pouze v prvních 10 dnech měsíce září a pro následující období školního roku budou aktualizována.

Hrazené testování nakonec pokračuje i v září

V této souvislosti je třeba zmínit, že k plánovanému zrušení financovaného testování na koronavirus nakonec nedojde. Od 1. září měl stát hradit testy pouze nezletilým do 18 let, dále lidem v očkovacím procesu nebo těm, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů. Ministr zdravotnictví však nakonec avizoval, že vzhledem k možným rizikům bude bezplatné testování nadále pokračovat.

Neočkovaní mají tedy i nadále možnost využít bezplatný test v testovacím centru, zakoupený test a samotestování na místě nebo novinku v podobě asistovaného online testování.

Doporučené produkty

Sociální distanc, přísná hygiena a v krajním případě distanční výuka

Dobrá zpráva je, že by studenti a žáci měli zůstat v lavicích a k hromadné distanční výuce a karanténám by mělo dojít pouze při vypuknutí lokálního ohniska nákazy. Klidnějšímu průběhu školního roku mají napomoci doporučení ministerstva, jež zahrnují rozestupy a omezení kontaktu mezi žáky mimo třídu, důkladnou hygienu rukou a prostor, pravidelný úklid a častější větrání tříd.

Doporučené produkty

 

Za tým 4toilet přejeme dětem i rodičům zdárný start nového školního roku.