5 tipů, jak přežít Vánoce 2020 a vstoupit do nového roku 2021 ve zdraví

Ať se stane, co se stane, je jasné, že Vánoce 2020 budou jiné, než jak jsme zvyklí. I přes různá opatření a omezení lidé přesto budou chtít strávit advent, uctít vánoční svátky a oslavit nový rok s blízkými.

Abychom mohli Vánoce a Silvestra strávit s rodinou, a nikoli v karanténě, nebo dokonce v nemocnici, je nutné nadále dodržovat „zlaté“ hygienické zásady. Která to jsou a jak je aplikovat během vánočního období, vám prozradíme na následujících řádcích.

1. Předvánoční nákupy

Ať už vyrazíte do obchodních center pro vánoční dárky, nebo do supermarketu pro zásoby potravin, všude se setkáte s větší koncentrací lidí, a budete čelit vyššímu riziku koronavirové infekce.

Samozřejmostí by proto měly být nejen nošení roušky nebo respirátoru, ale i důkladná dezinfekce rukou. Při vstupu a východu z prodejny vždy použijte bezdotykový dávkovač dezinfekce, během manipulace se zbožím pak plastové sáčky nebo hygienické rukavice.

gifts-3835455_1920

 

 2. Adventní trhy

Co by to byly za Vánoce bez horkého svařáku nebo punče.

Pokud se přeci jen rozhodnete letos na vánoční trhy vyrazit, dodržujte 2metrové rozestupy, noste roušku či respirátor a ideálně zvyšte ochranu sebe i ostatních s pomocí obličejového štítu. Ten přijde zvláště vhod, když si budete chtít vypít punč, ale přitom nenakazit kolemstojící příbuzné. S lepším pocitem si horký nápoj vychutnáte z bezpečné vzdálenosti a mimo davy.

fair-3872942_1920 (1)

 3. Vánoční návštěvy

Vánoce jsou svátkem, kdy se každoročně schází jak nejbližší rodina, tak vzdálenější příbuzní, přátelé a známí. Mnozí z nás tato setkání letos raději oželí, jiní by chtěli aspoň na chvíli pozdravit blízké, s nimiž se během roku nevidí.

Hlavně u starších příbuzných však buďte maximálně obezřetní. Pozdravte se raději krátce, dodržte rozestupy, noste roušku, a pokud si budete chtít potřást rukou, nezapomeňte si přibalit rukavice a dezinfekci na ruce.

TIP: při návštěvách v domovech seniorů a podobných zařízeních vám může přijít vhod ochranná kombinéza.

christmas-791110_1920

 4. Půlnoční mše v kostele

I půlnoční mše – pro věřící jedna z nejdůležitějších událostí roku – zůstává kvůli pandemii koronaviru letos v ohrožení. Zatím nikdo přesně neví, zda a v jaké podobě se budou bohoslužby v období Vánoc konat.

A jelikož vánoční mše lákají velký počet lidí do malého prostoru, účast je pochopitelně na zvážení každého z nás. Jestliže se rozhodnete do kostela jít, vybavte se ideálně respirátorem třídy FFP2 nebo FFP3. Na rozdíl od roušky totiž respirátor nejen zabraňuje šíření viru, ale především účinně chrání před možnou nákazou vás – jeho uživatele.

lappland-sweden-1938531_1920

5. Silvestrovské oslavy

Také nad oslavami posledního dne nevyzpytatelného roku 2020 visí nadále otazník. Pro řadu Čechů bude letošní Silvestr ve znamení komorního setkání v úzkém kruhu rodiny či přátel. I v alkoholovém opojení dodržujte všechna výše uvedená doporučení, abyste do nového roku vstoupili v pozitivní náladě, a nikoli s pozitivním testem na COVID-19.

celebration-3042641_1920

Příjemné prožití vánočních svátků ve zdraví vám přeje tým ALFI Corp.!