Povinné testování zeměstnanců - víte, jak na to?

Od poloviny března 2021 se povinné testování na COVID-19 týká rovněž malých firem od 10 zaměstnanců. Dle nařízení tak zaměstnavatel musí minimálně 1x týdně zajistit testování všech zaměstnanců na pracovišti, a to s pomocí antigenních testů. Naštěstí mají zaměstnavatelé nárok na částečné zpětné proplacení testů pojišťovnou (do 30.6.2021).

Jaké jsou tedy možnosti při výběru a nákupu testů, jak testování provádět a jak získat finanční kompenzaci?

Potřebné informace i samotné antigenní testy na COVID za výhodné ceny nově získáte na 4toilet.cz.

Kde zakoupit testy?mufid-majnun-oI20ehIGNd4-unsplash

Nejvýhodnější je objednat si antigenní testy ve větším objemu přímo od distributora. Krom ceny si dejte pozor, aby se jednalo o bezpečné, certifikované testy schválené Ministerstvem zdravotnictví pro samostatné použití laickou osobou.

Tyto podmínky v úplnosti splňují testy z našeho e-shopu.

Jaké druhy antigenních testů jsou k dispozici?

Aktuálně máte na výběr ze dvou variant lišících se způsobem odběru:

Oba testy disponují podobnou citlivostí, spolehlivostí i rychlostí výsledku cca do 15 minut. Tím, že testování ze slin představuje méně invazivní, šetrnější a bezpečnější metodu, těší se stále větší oblibě a odbytu, a to zejména při samotestování ve firmách.

Jak zvládnout samotné testování?

Pro testování zaměstnanců se doporučuje vyčlenit zvláštní prostor či místnost ve firmě, stejně jako osoby, které budou při testování asistovat. Ty je navíc nutné vybavit ochrannými prostředky, tj. respirátorem, ochranným oblekem, rukavicemi a ideálně obličejovým štítem.

Při tzv. samotestování může pracovník provést test i sám doma a výsledek následně oznámit zaměstnavateli.

Před provedením testu se musí zaměstnavatel i pracovník podrobně seznámit se správným postupem odběru dle instrukcí a návodu, které najdete v každém balení nebo si je stáhnete v našem e-shopu.

Co dělat, když je výsledek pozitivní?

Při pozitivním testu musí zaměstnanec neprodleně informovat svého zaměstnavatele, opustit pracoviště a minimalizovat riziko nákazy dalších osob. Následný postup se řídí platnými nařízeními – kontaktování praktického lékaře, podstoupení PCR testu atd. 

Jak správně nakládat s odpadem z testování?

Odpad z antigenních testů je nutné zlikvidovat dle pravidel stanovených Ministerstvem životního prostředí. Odpad umístěte do pytlů o minimální tloušťce 0,2 mm, pevně jej zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekcí, např. dezinfekčním sprejem. Pytel patří do černého kontejneru na směsný komunální odpad.

Mám nárok na kompenzaci a jak probíhá proplácení testů?

Dle aktuálních podmínek (psáno 17. 3. 2021) činí kompenzace 60 Kč vč. DPH na 1 antigenní test, přičemž pojišťovny proplácí až 4 testy na 1 zaměstnance měsíčně. Celkem tak může firma/OSVČ získat maximálně 240 Kč vč. DPH na 1 zaměstnance měsíčně. Náklady nad tuto částku si hradí podnikatel sám.

Pro získání kompenzace je nutné vyplnit přehled o provedených testech (formulář ke stažení ZDE) vždy na konci kalendářního měsíce. Peníze budou propláceny zpětně.

V našem e-shopu pořídíte certifikované antigenní testy na COVID schválené Ministerstvem zdravotnictví a s možností získání kompenzace od pojišťovny (do 30.6.2021). Využijte výhodné ceny a balení!

 

Při tvorbě článku jsme čerpali z aktuálních informací zveřejněných na portále Businessinfo.cz.