Jak chránit sebe a okolí (nejen) před koronavirem

 

Roušky a respirátory, rukavice, ochranné štíty – co jsme dřív vídali pouze v nemocnicích a seriálech, se stalo naší povinnou výbavou v MHD, supermarketu a vlastně skoro všude.

A protože s námi tyto ochranné pomůcky ještě chvíli zůstanou, pojďme si připomenout, v čem se liší a jak je správně používat.

Rouška, nebo raději respirátor? Který typ ochrany zvolit?

Rouška, jinak též ústenka, brání rozšíření virů a bakterií při zakašlání či mluvení. Ústní roušky tedy nosíme hlavně proto, abychom před možnou nákazou chránili ostatní. Pokud člověk bez roušky vedle vás zakašle, běžná rouška vás moc neochrání, což reflektuje známý apel: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Dodejme, že vyšší stupeň ochrany poskytují několikavrstvé roušky vybavené filtrem a roušky z nanovláken.

 

Respirátory jsou polomasky vybavené jedním či několika filtry. Respirátor zajistí účinnější ochranu proti virům, bakteriím, ale i prachu a výparům, neboť – na rozdíl od roušek – chrání také jeho nositele. Respirátory se člení do tříd podle účinnosti filtrace. Jako ochrana proti koronaviru se doporučují respirátory tříd FFP2 a FFP3, které skvěle poslouží rovněž při svařování, práci se sklem, nástřiku barev apod.

Ochranný štít kombinujte s rouškou

Lidé vystavení vyššímu riziku nákazy vlivem častého kontaktu s lidmi – lékaři, sestry, prodavači, kadeřnice aj. – používají plexi štíty jako ještě efektivnější bariéru proti virům a bakteriím. Ochranný či obličejový štít je dále vhodnou alternativou pro ty, kdo trpí onemocněním dýchacím cest, a nošení roušky a respirátoru jim působí potíže. Všem ostatním je ovšem doporučováno štít výhradně kombinovat s rouškou, jelikož štít sám o sobě nefiltruje vdechovaný a vydechovaný vzduch.

Na co si dávat pozor při výběru a používání roušky a respirátoru?

Doporučení, jak se chránit před koronavirem, se sice neustále mění a upravují, hlavní zásady ale zůstávají.

A které to jsou?

  • respirátory s ventilem sice dostatečně chrání jejich uživatele, ale nijak nezabraňují úniku vydechovaného vzduchu, a tudíž se zpravidla doporučují respirátory bez ventilu
  • pravidelně vyměňujte filtr roušky/respirátoru
  • před nasazením a sundáním roušky/respirátoru si pečlivě omyjte ruce
  • bavlněnou roušku je po navlhnutí nutné sterilizovat, a to vypráním minimálně na 60 stupňů, napařením žehličkou či vyvařením v hrnci
  • během nošení se roušky ani respirátoru nedotýkejte
  • zakryjte si pečlivě nejen ústa, ale i nos
  • ochranu zvyšte používáním hygienických rukavic z vinylu, nitrilu či bavlny

 

medicine-5103043_1920